Problem
Firma CSIRO opracowała narzędzie PAPT, dzięki któremu możliwe jest przewidywania przybycia pacjentów na oddziały ratunkowe. Zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązanie związane jest przepełnionymi oddziałami ratunkowymi w Australii, wynikającymi z brakami kadrowymi oraz ograniczonymi zasobami w szpitalach publicznych. Według danych podanych przez CSIRO, opóźnienia spowodowane przez nieefektywną alokacją zasobów szpitalnych, mogą powodować pogorszenie zdrowia pacjentów i zwiększyć śmiertelność o nawet 30%. Aby poprawić statystyki, National Health Reform postawiło za cel, aby 90% pacjentów zostało obsłużonych w szpitalach w ciągu czterech godzin do 2015 roku. Z perspektywy szpitali przewidywanie przybycia pacjentów jest bardzo ważną częścią związaną z sprawnym funkcjonowaniem szpitali.
Efektywna alokacja zasobów szpitalnych
System PAPT umożliwia nie tylko przewidywanie przybycia pacjentów na oddział ratunkowy, ale również określa priorytety w ich obsłudze, specjalizację leczenia wraz z prawdopodobną datą wypisu.
PAPT zapewnia predykcyjny obraz obsługi pacjentów w szpitalu. Dzięki systemowi, możliwe jest wcześniejsze określenie z jakich usług będą korzystali pacjenci, a zatem również znane jest obciążenie konkretnych laboratoriów, czy gabinetów zabiegowych. Obciążenie można precyzyjnie obliczyć na podstawie danych dziennych, tygodniowych lub miesięcznych, a zapotrzebowanie można prognozować z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem.
Dzięki PAPT alokacja zasobów w szpitalach jest efektywniejsza, dzięki czemu czas oczekiwania pacjentów jest krótszy, a dostęp do poszczególnych usług może być racjonalnie zarządzany.
Efekty przewidywania przybycia pacjentów
PAPT został opracowany w wyniku ścisłej współpracy między australijskim Centrum Badań e-Zdrowia CSIRO oraz Queensland Health, przy wsparciu Griffith University i Queensland University of Technology.
System jest dostępny we wszystkich 27 głównych szpitalach publicznych w Queensland. Potencjalna wartość wyników leczenia pacjentów, po pełnym wdrożeniu, wynosi 97mln dolarów australijskich rocznie w Queensland i ponad 248mln dolarów australijskich rocznie w całej Australii.
Dzięki PAPT personel szpitala zwiększył kontrolę nad codziennymi operacjami. Zdolność do efektywnego zarządzania przydziałem łóżek i zasobami zmniejszyła obciążenie pracowników, co skutkuje lepszą jakością opieki nad pacjentem. W wyniku skrócenia czasu oczekiwania na opiekę w nagłych wypadkach pacjenci osiągają lepsze wyniki, a czas spędzony w szpitalu jest krótszy.
W ramach projektu odnotowano poprawę wydajności usług o 1mln dolarów australijskich. Na podstawie wyników prognozowany bezpośredni wzrost produktywności dla Queensland wynosi 3mln dolarów australijskich rocznie i 23 mln dolarów australijskich rocznie w całej Australii. Dzięki CSIRO przewidywanie przybycia pacjentów się zmieni. Najpierw w Australii, a później może globalnie.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł, myślę, że może Ci się również spodobać:
- Inicjatywy cyfrowe IKEA
- Sztuczna inteligencja w innowacjach w handlu detalicznym – Amazon
- Best AI companies to consider for investment
Autorzy: Arek Skuza, Marta Musińska